Wilder Kaiser je najväčším rakúskym horským zážitkovým centrom a taktiež lokalitou, ktorá vytvára veľké množstvo sezónnych pracovných pozícií, čím sa práca v Rakúsku stáva dostupnejšou. „Turizmus je v Rakúsku aktuálne na vzostupe. Vzniká stále viac pracovných miest, ktoré je nevyhnutné obsadiť,“ hovorí v rozhovore šéf turistického združenia Lukas Krösslhuber. „Bez sezónnych pracovníkov by turizmus v Tirolsku už ale nefungoval,“ dodáva.

Máte pokryté na letnú sezónu všetky brigádnické miesta?

Náš región má obrovské šťastie, že leží v blízkosti väčších miest. Je tu kúsok Wörgl, Kufstein, ani Innsbruck nie je tak ďaleko. U nás preto nie je kríza ešte taká veľká. Ale aj tu je dopyt po brigádnikoch stále väčší.

Z akého dôvodu?

Turistická brandža v Rakúsku všeobecne veľmi silne rastie. A vzniká stále viac pracovných miest, ktoré je nevyhnutné obsadiť. Asi päťdesiat percent všetkých pracovných síl aktívne pracujúcich v našej oblasti v turistickom ruchu sú sezónni brigádnici. A približne polovica z nich sú cudzinci. Bez sezónnych pracovníkov zo susedných krajín by turizmus v Tirolsku už nefungoval.

Aké opatrenia robia firmy, aby získali dostatok brigádnikov?

Obracajú sa na personálne agentúry, využívajú inzerciu v novinách. Snaží sa udržať dobrú pracovnú klímu, aby tí brigádnici, ktorí u nich už sú, prišli na ďalšiu sezónu znova a nehľadali prácu inde. Investujú do ubytovania pre personál, zvyšujú mzdy, investujú do voľnočasových aktivít brigádnikov aj zamestnancov.

práca v Rakúsku

Aj brigádnici teda získavajú zamestnanecké benefity?

Áno, samozrejme. Každý podnikateľ ponúka inú skladbu benefitov. Ale napríklad jedlo zadarmo v gastronomických a hotelových prevádzkach už je štandardom. Dokonca aj turistická centrála Wilder Kaiser vyvinula špeciálne pracovné benefity v podobe zľavových kariet StaffCard & StaffProgramm na rad atraktivít a služieb v údolí, aby sme k nám brigádnikov nalákali.

Vy sa snažíte firmy nejakým spôsobom podporiť?

My sme ich vždy podporovali v organizovaní akcií, v predaji online, v oblasti marketingu, ale teraz prišiel čas, kedy je veľmi dôležité, aby sme ich podporili v hľadaní pracovných síl. Podnikateľov to stojí veľa energie, času, nervov aj peňazí.

Preto sme vytvorili novú internetovú platformu www.hoteljob.tirol, kde sústredíme ponuky práce od regionálnych firiem a kde vďaka novovytvorenej Wilder Kaiser Recruitingcoach pre firmy vyhľadávame vhodných brigádnikov a zamestnancov. V súčasnosti je totiž oveľa ťažšie nájsť dobrých pracovníkov ako získať hostí.

ZDROJ: iDNES.cz

Sezónna práca v Rakúsku v cestovnom ruchu

Rakúsko je turisticky atraktívnou krajinou. Môže návštevníkom ponúknuť nielen prírodné krásy, ale aj historické a kultúrne pamiatky. S dovolenkou v horách sa spájajú predovšetkým športové aktivity. V lete turistika, horolezectvo, jazda na bicykli a podobne, zime lyžovanie, snowboarding atď.

Počet návštevníkov prudko stúpa počas turistickej sezóny. Na to musia majitelia hotelov, reštaurácií a ďalších zariadení ponúkajúcich služby zareagovať zvyšovaním počtu zamestnancov. Vďaka vyššiemu dopytu po pracovnej sile sa dá získať práca v Rakúsku na niekoľko mesiacov omnoho jednoduchšie. Aké možnosti ponúka práca v Rakúsku v oblasti cestovného ruchu ?

Práca v Rakúsku v reštaurácii

Reštaurácie často trpia nedostatkom personálu, a to nielen v turistickej sezóne. Mimo, ale aj počas sezóny je v ponuke predovšetkým práca pre kuchárov. Hlavne v sezóne je okrem kuchárov hľadaný aj ďalší personál, ako čašník / servírka alebo pomocná sila v kuchyni (umývač riadu, pomocník kuchára).

Samozrejme kvalifikovaný pracovník (napr. kuchár) je lepšie ohodnotený, ako pracovník bez kvalifikácie (umývanie riadu). Široké možnosti uplatnenia ponúkajú v oblasti stravovania aj podniky rýchleho občerstvenia, predovšetkým tie, ktoré pracujú pod svetovými značkami. Aj nekvalifikovaný personál je veľmi rýchlo zaškolený.

Práca v Rakúsku v bare, krčme, alebo kaviarni

V bare, krčme, v kaviarni a podobných zariadeniach môže nájsť uplatnenie najmä profesie čašník a servírka, barman, barista, vo veľkých podnikoch niekedy tiež zberač prázdnych pohárov alebo iný pomocník. V takýchto podnikoch sa musíte pripraviť na prácu do neskorých nočných hodín. Vašu mzdu ale na druhej strane môže výrazne zvýšiť sprepitné od zákazníkov.

Práca v Rakúsku na hoteli alebo horskej chate v Alpách

Ďalšou možnosťou uplatnenie v cestovnom ruchu je práca v hoteli. Jednou z výhod práce v hoteli je zabezpečené ubytovanie a stravovanie, bezplatne alebo za paušálnu, nie veľmi vysokú cenu. Mzda radových zamestnancov v hoteli samozrejme nedosahuje priemernú mzdu, ale je vyššia ako minimálna mzda v Rakúsku.

Medzi miesta, o ktoré je možné sa v hoteli uchádzať patrí predovšetkým: recepčný/recepčná, chyžná, obsluha, údržbár, prípadne pomocník v práčovni. Pretože väčšina hotelov ponúka aj stravovanie, uplatnenie tu nájde aj kuchár, čašník, pomocník v kuchyni, barman a pod. Popri klasických hoteloch sa môžete zamestnať aj v hosteloch, horských hoteloch, chatách, penziónoch alebo iných zariadeniach ponúkajúcich ubytovanie.

práca v Rakúsku

Ďalšie možnosti uplatnenia v oblasti cestovného ruchu

Práca v Rakúsku ponúka okrem spomenutých profesií, spojených s ubytovacími a stravovacími službami aj ďalšie príležitosti na brigádu. Predovšetkým sa jedná o pozície, ktoré pomáhajú vyplniť, alebo spríjemniť hosťom pobyt na dovolenke. Jedná sa napríklad o profesie:

  • masér/masérka,
  • animátor,
  • inštruktor (lyžovania, snowbordingu, windsurfingu, atď.),
  • disk jockey,
  • obsluha vleku,
  • pracovník v požičovni športových potrieb (lyží, bicyklov a pod.),
  • plavčík,
  • dozor v detskom kútiku,
  • atď.

Podmienky kladené, na uchádzača o zamestnanie

Práca v Rakúsku je možná aj bez nutnosti ovládať cudzí jazyk. Samozrejme, ale len na také pozície, pri ktorých nie je potrebné často komunikovať, či už so zákazníkmi, alebo inými pracovníkmi. Podľa potreby komunikácie sa u jednotlivých profesií vyžaduje nutná úroveň znalosti nemeckého jazyka.

U kvalifikovaných profesií, ako je napríklad kuchár sa vyžaduje potrebná kvalifikácia. Veľkou výhodou sú predchádzajúce skúsenosti s prácou, o ktorú sa uchádzač uchádza. Niekedy záleží tiež na šťastí. Byť v správnom čase na správnom mieste. Alebo ak máte osobné čaro, môže vás zamestnávateľ prijať aj keď nutne nových zamestnancov nehľadá. Takisto záleží na tom, ako nutne potrebuje zamestnávateľ obsadiť voľné pracovné miesto. Veľkou výhodou môže byť pre vás to, že potrebuje pomoc veľmi rýchlo – môže vás prijať, aj keď celkom nespĺňate potrebné požiadavky. Práca v Rakúsku sa v takýchto prípadoch dá nájsť pomerne rýchlo a jednoducho.

Práca v Rakúsku v oblasti cestovného ruchu – kde ju hľadať ?

Najjednoduchšie, ešte zo Slovenska je možné nájsť sezónnu prácu v Rakúsku v cestovnom ruchu cez internet. Množstvo ponúk nájdete na rakúskych pracovných portáloch, zvlášť tých špecializovaných na gastronómiu a turizmus, ako je napríklad hotelcareer.at alebo hogastjob.com. Na sprostredkovanie zamestnania môžete, samozrejme, využiť aj pracovné agentúry, či už slovenské, alebo rakúske.

Priamo na mieste sa k práci môžete dostať aj tým, že budete reagovať na inzerát vo výklade reštaurácie, kaviarne a podobne, alebo sa budete pýtať na prácu priamo v hoteli, alebo horskej chate. Využiť môžete aj ďalšie spôsoby, ako nájsť pracovné ponuky. Čo sa týka lokality, najviac pracovných príležitostí sa samozrejme nachádza vo veľkých, turisticky atraktívnych mestách (Viedeň, Salzburg, atď.) a v známych alpských (lyžiarskych) strediskách.

ZDROJ: Pracavonku.sk

 

Nezabudnite, že prácu v Rakúsku si bez problémov môžete nájsť aj cez našu platformu Job4gastro 🙂 A to úplne bez poplatkov za sprostredkovanie

job4gastro - jednoduchý spôsob ako si nájsť prácu v Rakúsku