Lyžovačka v Rakúsku – premýšľate, či sa vydať spoločne s rodinou, či len tak jednoducho sami s vlastnými myšlienkami a oddychom do hôr, kde snehové vločky dávajú dobrú noc? Túžite si aktívne oddýchnuť, užiť si ticho, ale aj zažiť dobrodružstvo a zapiť to teplým punčom? Ak však hľadáte nielen kopu snehu, ale aj upravené zjazdovky, kompletný servis pre lyžiarov, zasnežené svahy – vlastne raj lyžiarov, ste v rakúskych Alpách správne.

Pre všetkých milovníkov zimných športov tu nájdete prakticky všetko. Od lyžiarskych svahov, samozrejme aj pre snowboardistov, miesta na sánkovanie s deťmi či trate pre bežkárov. Toto všetko určite v rakúskych horách nájdete.

Prečo práve lyžovačka Rakúsko?

Ak premýšľate nad zimnou dovolenkou, ale máte strach cestovať príliš ďaleko, je Rakúsko tou ideálnou krajinou, kde vás pohostia nielen viedenským rezňom či „sacherkou“. Je tu jednoducho všetko, čo si môžete priať, a to nielen v zime. Užijete si tu bezstarostnú dovolenku plnú upravených svahov aj kvalitné reštaurácie, či už v rezortoch alebo na privátoch.

Z kvalitne upravenej zjazdovky sa môžete zviesť ho horúceho prameňa, potom si oddýchnuť v saune, alebo odpočinutí rovno do reštaurácie na niečo dobrého pod zub. Zima v Rakúsku za každých okolností ukazuje svoje najlepšie stránky. A keby ste toho už mali dosť, stačí len zbehnúť na autobus či vlak a do nášho hlavného mesta to máte na skok.

lyžovačka v Rakúsku

Zážitky na zjazdovke i mimo nej

Pohyb na čerstvom vzduchu, neskutočne modrá voda z ľadovcov, spoločné chvíle s rodinou a priateľmi na útulnej chate, či luxusnom hoteli. Lyžiarska dovolenka patrí jednoznačne k tým najlepším spôsobom, ako si oddýchnuť, načerpať sily a zároveň si užiť voľnosť a ticho snehových vločiek. Keď sa postavíte hore na zjazdovku s úchvatnou horskou panorámou pred vami, naplní vás pocit nekonečnej slobody.

Potom stačí už len sa rozbehnúť a užívať si jazdu dole svahom a zanechávať za sebou oblačná zvíreného prašanu. Vďaka nespočetným možnostiam ubytovania priamo pri zjazdovkách, ale aj obďaleč,  si lyžovačku môžete vychutnávať doslova od rána do večera. V strediskách zimných športov v Rakúsku na vás totiž čaká celkovo 22.000 km zjazdoviek.

Láska k zime

Bez dobrej snehovej pokrývky robí lyžovačka dovolenkárom radosť iba na „polovičný úväzok“. Veľa lyžiarskych stredísk v Rakúsku sa však môže pochváliť vysokou zárukou snehu, pretože  počas roka sú v prevádzke minimálne 100 dní v roku s minimálne 30 cm vrstvou snehu. Okrem lyžovania v perfektne upravených lyžiarskych strediskách sa môžete vybrať na túru či pokojnú prechádzku, kŕmiť lesné zvieratá alebo si užiť jazdu na saniach s konským či psím záprahom.

Aj príroda naplnená zimným pokojom sa totiž môže stať miestom neopakovateľných zážitkov. Keď sú teploty pod nulou a ľadová pokrývka je dostatočne hrubá, predstavuje to výnimočný zážitok, ladne sa korčuľovať, prechádzať, či dokonca surfovať na niektorom z mnohých zamrznutých jazier.

Národný šport na kvalitných svahoch

Národný šport v Rakúsku je lyžovanie, hneď za ním nasledujú ďalšie zimné športy: snowboarding, skoky na lyžiach, beh na lyžiach. Ako sa hovorí, tu ľudia rodia už s lyžami na nohách. Významné lyžiarske strediská, množstvo kilometrov perfektne upravených zjazdoviek, horské kvalitné lanovky a vleky, kvalitné služby a krásne alpské prostredie. Keď spomenieme napríklad Tirolsko – Kitzbühel, St. Anton am Arlberg, ďalej Flachau, Zell am See, alebo Salzburger „Skiwelt amadé“, kde je celkovo 860 km zjazdoviek a 270 vlekov.

Ďalšie najznámejšie centrá pre lyžiarov sú aj v Korutánsku (Heiligenblut, Malnitz, Flattach), v Štajersku (Schladming, Rohrmoos, Ramsau am Dachstein) a v strediskách bližšie k Bratislave (Semmering, Stuhleck, Hochkar). Nájdete tu množstvo možností aj na „freeride“, snowboarding, trate pre bežkárov a sánkarske dráhy. Snowboardingové a sánkarske dráhy sú v každom väčšom zimnom stredisku ako napríklad Kaprun, Sölden či Hintertux.

lyžovačka v Rakúsku

Zopár info na záver

Vo všeobecnosti sa maximálne odporúča nosiť lyžiarsku prilbu! Zákonná povinnosť nosiť prilbu pre lyžiarov do 15 rokov platí v Salzbursku, Hornom Rakúsku, Štajersku, Dolnom Rakúsku, Korutánsku, Burgenlande a vo Viedni. Buďte na lyžiarskom svahu ohľaduplní a neohrozujte nikoho. Zároveň sledujte pohyb iných lyžiarov či snowboardistov (vlastne všetkých) a svoju rýchlosť prispôsobte štýlu a jazdy a vašim schopnostiam.

Nezastavujte na úzkych alebo neprehľadných miestach na zjazdovke a po páde sa snažte čo najskôr miesto uvoľniť, aby ste predišli stretu s iným lyžiarom. Rakúšania sú pracovití, precízni, kresťanskí, ctia si tradície a holdujú romantike. Potrpia si na kvalitu služieb, čistotu a ochranu prírodného prostredia. Preto tak pekne Rakúsko aj vyzerá. Preto zvážte svoje správanie a dodržiavajte pravidlá a zvyky danej krajiny.

Takže, ak si neviete vybrať, kam ísť na lyže, prečítajte si tento článok a uvidíte, že v Rakúsku je z čoho si vyberať. A ničím nerušenej lyžiarskej dovolenke už nič nestojí v ceste.

ZDROJ: HNonline

5 najlepších lyžiarskych destinácií v Rakúsku

1. Saalbach Hinterglemm

Toto stredisko s 270 km udržiavaných zjazdoviek pre lyžiarov a snoubordistov je rajom zimných športov. Popri tradičných tratiach sa tu nachádza množstvo oddelených oblastí pre lyžiarov všetkých úrovní a vekových kategórií. V areáli Nitro Snowpark vhodnom pre začiatočníkov nájdete rôzne mostíky a prekážky, kde si môžete otestovať svoje schopnosti. Lyžiarsky maratón známy ako „The Challenge“ zasa preverí kondíciu ostrieľaných prívržencov snežných športov. Po dlhom dni strávenom na svahu si oddýchnite v horských chatách či reštauráciách s nenútenou atmosférou a ochutnajte lahodné pinzgauské syrové knedličky a domáci trhanec (Kaiserschmarren).

2. Ski Arlberg

Ski Arlberg je najväčšie lyžiarske stredisko v Rakúsku. Ponúka vyše 300 km zjazdoviek spojených 88 vlekmi. Mestečko St. Anton ponúka zjazdovky pre lyžiarov všetkých úrovní, superpark a priamy vstup na asi 200 km neupravených svahov, čo je pri čerstvo napadanom snehu (čo je takmer vždy) sen každého akrobatického lyžiara. Nachádza sa tu aj wellness centrum a v legendárnych baroch Mooserwirt či Krazy Kanguruh môžete zažiť neopakovateľnú après-ski atmosféru. Ak cestujete s rodinou, najlepšou voľbou pre vás budú tiché dedinky Lech a Zürs.

3. Sölden

Počas pobytu v tomto stredisku, kde nikdy nie je núdza o dostatok snehu, budete obklopení troma horami, ktoré ponúkajú až 114 km zjazdoviek. Pripnite si lyže a vyberte si, ktorú chcete – všetky sú prepojené supermoderným systémom lanoviek, takže sa dá medzi nimi ľahko presúvať. Vďaka možnosti výberu z modrých, červených a čiernych zjazdoviek si príde na svoje každý, a keď sa vyzujete z lyžiarok, môžete sa rozhodnúť, v ktorom z viacerých après-ski barov strávite večer. Nepremeškajte možnosť prejsť sa po mostíku so sklenenou podlahou, ktorý sa dramaticky týči nad špičkou vrchu Tiefenbach.

4. Ischgl/​Samnaun – Silvretta Arena

Lyžiarska sezóna sa každoročne začína koncertom Top of the Mountain so slávnymi vystúpeniami svetových hudobníkov, ktorý udáva tón na nasledujúce mesiace plné zábavy. Toto cezhraničné stredisko ponúka aj pokojnejšie oblasti vzdialené od après-ski aktivít a, samozrejme, prvotriedne podmienky na lyžovanie. Svahy sú vhodné predovšetkým pre stredne pokročilých lyžiarov, ktorí po najazdení mnohých kilometrov môžu zamieriť do niektorej z rušných reštaurácií, barov a klubov. V Ischgl sa už stalo tradíciou, že lyžiarska sezóna sa končí tak, ako sa začala – záverečným hviezdne obsadeným koncertom Top of the Mountain.

5. SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental

SkiWelt ako jedno z najväčších lyžiarskych stredísk na svete ponúka 284 km perfektne udržiavaných svahov pre všetky úrovne lyžovania. Rozprestiera sa v deviatich pôvabných dedinkách a patrí doň 21 svahov a zábavných parkov pre vyznávačov akrobatického lyžovania, ktorí si tu môžu vyskúšať zjazd cez prekážky alebo trénovať skoky. Okrem lyžovania sa v tomto stredisku môžete venovať napríklad sánkovaniu na osvetlenej dráhe alebo si vyskúšať pobyt v iglu dedinke. V chatách prevádzkovaných rodinami ochutnáte občerstvenie a domáce špeciality ako tirolské šišky. Keď sa zotmie, môžete sa zabaviť pri svetle hviezd na večierku na ľadovej ploche alebo si vychutnať krásny ohňostroj nad strediskom SkiWelt.

lyžovačka v Rakúsku

ZDROJ: Booking

 

Viac článkov na našom blogu