Oktoberfest je najväčšia pivná slávnosť na svete, ktorá priťahuje pozornosť milovníkov tohto moku nielen v Nemecku, ale aj v zahraničí, bez nadnesenia na celom svete. Koná sa v Mníchove na Tereziánskej lúke (názov po princeznej Tereze). Na tejto lúke sa nachádza od roku 1850 30 metrov vysoká socha Bavarie aj s podstavcom, váži okolo 87 ton. Je to socha ženy s levom, ktorá predstavuje personifikáciu Bavorska, jeho silu a slávu. Po točitých schodoch je možné vystúpiť do jej hlavy, odkiaľ sa naskytne pekný výhľad na centrum Mníchova.

Wiesn začína prvú sobotu po 15. septembri a končí prvú októbrovú nedeľu (od r. 1872 sa presunul začiatok na september pre nepriaznivé októbrové počasie). Tak ako minulé roky, tak aj tento rok festival otvorí svoje brány v Schottenhamel Festhall – v najstaršom pivnom stane. História tohto stanu siaha do roku 1867. Každoročne tu otvorí prvý sud mníchovský starosta. Ak otvorenie nestihnete, môžete skúsiť návštevu v prvú nedeľu, kedy sa tu koná obľúbená prehliadka v kostýmoch s viac ako 10.000 účastníkmi…

História slávnosti je spojená s 12. októbrom 1810, kedy sa konala svadba korunného princa Ľudovíta I. a princeznej Theresy von Sachsen-Hildburghausen. Konala sa tu slávnosť a preteky koní na tom istom mieste, kde sa konajú terajšie slávnosti. Na počesť výročia ich svadby sa začali konať októbrové slávnosti, hoci neboli tak honosné ako teraz. K tejto udalosti patrili aj dostihy. Niekoľkokrát sa ale ani nekonali pre rôzne príčiny – vojnový konflikt, epidémia cholery a pod.

Ľudovít I. v r. 1825, po smrti svojho otca, sa stal bavorským kráľom. Bol veľkým milovníkom aj mecenášom umenia, vďaka čomu sa Mníchov stal centrom umenia v Nemecku. Jeho poverením vznikla Glyptothek, kde sa nachádza zbierka gréckych a rímskych sochárskych diel. Výstavba prebiehala v rokoch 1816 až 1830 v neoklasicistickom štýle. Aj múzeum Alte Pinacothek dal postaviť on, kde získal diela talianskej renesancie a 216 obrazov starých nemeckých a holandských majstrov. Pôvodne liberálny vládca neskôr, možno pod vplyvom francúzskej revolúcie, ako konzervatívny politik zaviedol tvrdú cenzúru. Postupne strácal na popularite a v r. 1848 abdikoval v prospech svojho syna Maximiliána II.

https://pixabay.com/sk/%C4%BEudia-dav-mn%C3%ADchov-munchen-bavorsko-1284516/

Októbrové slávnosti v Mníchove – bavorsky skrátene Wiesn (od nemeckého slova die Wiesen-lúky) sú najväčšou ľudovou oslavou na svete. Počet účastníkov podľa rôznych údajov je okolo šesť až sedem miliónov. Tretina zo zahraničia – z Talianska, Ameriky, Austrálie, Číny…, medzi návštevníkmi sú aj Slováci. Zvyšok hlavne z Mníchova, väčšinou v bavorských krojoch. Pre mesto Mníchov je to ekonomický prínos a organizátori sa snažia o spokojnosť návštevníkov. Na organizácii Oktoberfestu sa podieľa okolo 12.000 zamestnancov.

V areáli o rozlohe 40 hektárov sa nachádza 14 veľkých pivných stanov (najväčším je festivalová sála Hofbräuzelt s približne 10 tisíc miestami) – v každom iná značka piva aj s pochutinami, ale aj rôzne špeciality bavorskej kuchyne. Pivo dodáva šesť mníchovských pivovarov. Najstarší je Augustiner založený rehoľníkmi v roku 1328 – teraz vyhlásený ako historická pamiatka. Na festivale sa spotrebuje 30% z ročnej produkcie bavorských pivovarov. Pre túto príležitosť sa varí tmavšie a silnejšie pivo.

Ak uvažujete nad návštevou tohto zaujímavého pivného festivalu, nezabudnite si ubytovanie zabezpečiť v dostatočnom predstihu.

Vstupné na festival a do malých pivných stanov sa nevyberá, fajčenie je v nich zakázané. Pre veľký záujem sa miesta do veľkých pivných stanov dopredu rezervujú. Ak tak nespravíte, budete si musieť privstať. Bez rezervácie sa odporúča návšteva pivného stanu aspoň 2 hodiny pre oficiálnym otvorením, t.j. o siedmej hodine rannej.

https://pixabay.com/sk/oktoberfest-kost%C3%BDm-sprievod-d%C3%BAchadlo-819716/

Oblečenie návštevníkov nie je striktne predpísané.

Dopravu do areálu festivalu zabezpečujú prostriedky hromadnej dopravy, ideálne metro U4, či U5. To Vás dopraví z hlavnej stanice až do stanice Theresienwiese. Alternatívne sa sem dostanete aj taxíkom, či z nádražia aj peši. Pokiaľ prichádzate autom, na okraji mesta je mnoho P+R parkovísk, ktoré sa odporúčajú využiť.

Ľudovú veselicu zažijete v pivárňach, aj na ulici. Nechýba tu kultúrny program, dychová a ľudová hudba, ale aj moderné žánre, zaujímavé atrakcie, kolotoče pre deti. Množstvo stánkov s občerstvením, suvenírmi, sprievod v bavorských krojoch a ľudia, ktorých spája láska k pivu a jedlu dotvárajú slávnostnú atmosféru týchto dní.

 

ZDROJ: Walkers

 

Job4gastro každoročne ponúka možnosť pracovať na tomto svetoznámom festivale. Výnimkou nie je ani tento rok ! Celé znenie ponuky:

 

🆕 Akcia Október Fest v Mníchove na 2 týždne (limitovaná akcia ako každý rok), každý kto už bol na takej akcii, vie o čom to je, kopa alkoholu, jedla, zábavy, ale aj roboty a trinkgeltov – treba sa rýchlo nahlasovať, lebo sú tu len limitované miesta ešte voľné, ostatok ide z minulých Október Festov

✅ Mníchov, Nemecko
✅ Od 16.9. do 3.10.
✅ Príchod 14.9.2023 nakoľko tam je stretávka
✅ Výpomoc do kuchyne (jednoduché práce, príprava, obaľovanie rezňov, marinovanie, zemiaky, hranolky, atď.)
✅ Predajca v stánku (predaj nápojov, kávy, koláčov, praclíkov, atď.)
✅ Samostatný kuchár s nemčinou
✅ Čašník za barom/za pultom (Barmitarbeiter) – predaj piva a alkoholu, a piva a alkoholu, a ešte raz piva 😊
✅ Platy +- za celú akciu (ak nebudete PN a nemáte dovolenku):
✅ Barmitarbeiter 2100 – 2200€ +-
✅ Standverkauf 2100 – 2200€ +-
✅ Küchenhilfe 2000 – 2100€ +-
✅ Kuchár 2800 – 3000€ +-
✅ Plat je 14€ na hodinu brutto (cca 1800€ netto) + Zuschläge cca 500€ (príplatky za nočné, nedeľu…)
✅ Küchenhilfe 13€ na hodinu brutto + Zuschläge cca 500€
✅ Kuchár 17€ na hodinu brutto (cca 2100€ netto) + Zuschläge cca 700€
✅ Dokopy sa pracuje durch +- 180 – 200 hodín
✅ Jedlo, ubytko zadarmo
✅ Ubytovanie je 18 minút električkou (električku neprepláca firma, dá sa kúpiť mesačná za 49€ a máte pokoj), auto vám je na Október feste zbytočné, nemáte šancu zaparkovať, nemáte miesto, nedostanete sa na ňom na Fest a parkovné stojí veľa peňazí

ℹ️ Nahlásiť sa môžete na info@job4gastro.sk alebo +421940999202, alebo priamo na +4219483386138
ℹ️ Zamestnávateľ ako vždy Staff4you, Nemecká Leasing a Catering Agency

Kandidát, resp. zasielateľ Svojho životopisu, a iných osobných údajov, dáva súhlas aj na spracovanie údajov pre Spoločnosť J4G PARTNER COMPANY, spol s.r.o. ako i ostatným partnerom, a to hlavne spoločnosti Staff4you, Emanuel Singer so sídlom, Gartenstrasse 1, 84375 Kirchdorf am Inn. Viac o ochrane osobných údajov a o tom, ako sa spracúvajú, nájdete na https://staff4you.at/Datenschutz/