Lyžovačka vo Švajčiarsku – Švajčiarsko sa môže pochváliť neopísateľnou krásou Álp. Top lyžiarske strediská ako Davos alebo Zermatt sa tu striedajú s idylickými zimnými strediskami vhodnými najmä pre rodiny s deťmi. Vďaka 4 Vallées alebo Les Portes du Soleil tu nájdete aj spojenie lyžiarskych oblastí prvotriednej kvality, ktoré ponúkajú zimné radovánky bez hraníc! Tradičné švajčiarske horské chatky sú známe svojou útulnou atmosférou a samozrejme chutným syrovým fondue.

Kam vyraziť na lyže vo Švajčiarsku ?

Väčšina Švajčiarska je pokrytá Alpami, preto niet divu, že práve Švajčiarsko ponúka niekoľko top lyžiarskych destinácii. Krajina je svetovo známa vďaka svojim vysokým vrcholkom. Väčšina lyžiarskych stredísk sa nachádza na juho-východe Švajčiarska. Bernský Oberland je domovinou mnohých známych lyžiarskych stredísk ako Grindelwald alebo Matterhorn s nadmorskou výškou 4 478 m. Kde sú vysoké hory, tak sa väčšinou nachádzajú taktiež perfektné lyžiarske strediská Les Portes du Soleil, Saas-Fee a Les 4 Valés ve Wallis.

Svetoznáme a exkluzívne lyžiarske strediská Davos, St. Moritz a Samnaun sa nachádzajú v Graubünden, najväčšom kantóne Švajčiarska, ktorý hraničí s Rakúskom a Talianskom. Lyžovanie v tejto krajine je dokonca možné aj cez štátne hranice. Les Portes du Soleil spolu s dvanástimi švajčiarskymi a francúzskymi strediskami spája dvanásť švajčiarskych a francúzskych stredísk v jedinečný, obrovský lyžiarsky región. Na juhu Ženevského jazera položené stredisko Les Portes du Soleil je plné nekonečnej zábavy pre všetkých milovníkov zimných športov, kde na Vás čaká cca 580 km perfektne upravených zjazdoviek.

Lyžovačka vo Švajčiarsku

Prečo lyžovačka vo Švajčiarsku ?

Žiadne iné alpské krajiny nemajú toľko vrcholkov, ktoré presahujú hranicu štyroch tisíc metrov nadmorskej výšky, ako Švajčiarsko. Lyžiarske strediská sú tak väčšinou položené v podobnej nadmorskej výške, čo zaisťuje výborné snehové podmienky. Okrem toho si tu užijete nezabudnuteľný výhľad na malebné hory. Špeciálne známe Švajčiarsko taktiež vďaka svojim milým, pôvodným dedinkám. V tomto útulnom prostredí si môžete báječne odpočinúť od dennodenného stresu. V Zermatte alebo Saas-Fee platí napr. zákaz motorových vozidiel – perfektné podmienky pre nerušenú dovolenku.

Kultúrna mnohostrannosť Švajčiarska je široká. V tejto pomerne malej krajine sa hovorí štyrmi odlišnými jazykmi, výber kulinárskych špecialít je obrovský. Čo Vám napadne ako prvé, ak sa spomenie Švajčiarska kuchyňa? Samozrejme švajčiarsky syr! Behom Vašej dovolenky sa preto určite môžete tešiť na výborné syrové fondue z regionálnych produktov! Zjemnená chuť vďaka bielemu vínu a okorenenému cesnaku a čiernemu koreniu získa syr svoju plnú arómu.

Lyžovačka vo Švajčiarsku – čo je na nej špeciálne ?

Vo Švajčiarsku je v ponuke mnoho exkluzívnych ubytovaní. Okrem toho sú lanovky a vleky na veľmi modernej úrovni a reštaurácie ponúkajú veľmi kvalitné menu. Perfektná kvalita obsluhy je vo Švajčiarsku najvyššou prioritou. Pokiaľ máte na zimnú dovolenku špeciálne požiadavky, je Švajčiarsko tou správnou destináciou. Ďalším argumentom sú možné výlety do miest, ktoré Švajčiarsko ponúka. Mnoho malebných mestečiek leží na okraji krištáľovo modrých jazier. Prečo si teda neurobiť výlet napr. k Ženevskému jazeru, ktoré je obklopené niekoľkými strediskami?

Ako dlho trvá lyžovačka vo Švajčiarsku ?

Štyri lyžiarske strediská na ľadovci Zermatt, Saas-Fee, Flims-Laax-Falera a Aletsch umožňujú naozaj dlhú zimnú sezónu od začiatku októbra, až do konca mája. Ale nie len v týchto strediskách na Vás čaká možnosť užívania si zábavy na lyžiach.

ZDROJ: SNOWTREX

5 najlepších lyžiarskych destinácií vo Švajčiarsku

1. Zermatt – Matterhorn

Tento dobre vybavený lyžiarsky rezort otvorený po celý rok sa nachádza na svahoch najfotografovanejšieho vrchu v Európe – Matterhornu. S polohou v nadmorskej výške takmer 4000 metrov je najvyššie položeným strediskom v Alpách. Nájdete v ňom veľký výber zjazdoviek pre všetky úrovne, ale aj trasy na bežkovanie a tri areály pre deti. Vďaka nádhernej scenérii a množstvu alternatívnych aktivít ako turistika či cyklistika je toto stredisko ideálne pre každého.

2. 4 Vallées

Najväčší lyžiarsky rezort vo Švajčiarsku sa rozprestiera medzi štyrmi údoliami a šiestimi mestečkami a celkovo ponúka 410 km terénu vhodného na lyžovanie. Väčšina terénu sa nachádza nad hornou hranicou lesa, odkiaľ je prístup na široké údolné zjazdovky a strmé bubnovité svahy, ktoré sa tiahnu z vrcholu štítu Mont-Fort vo výške 3330 metrov. V nižších polohách sú trasy popoludní slnečnejšie a sneh je na nich mäkší, no netreba zabúdať, že v niektorých úsekoch môžu byť dosť strmé. Najmä obec Verbier je známa zjazdovkami so sypkým snehom a ponukou ďalších aktivít, ako je chôdza na snežniciach či jazda so psím záprahom. Na rozdiel od iných tichších dediniek tu zažijete aj živú après-ski atmosféru.

3. St. Moritz – Corviglia

Toto stredisko je hlavným lyžiarskym uzlom v prekrásnom regióne St. Moritz a býva v ňom naozaj rušno. Pri pohľade na perfektne udržiavané zjazdovky a známy snežný park však iste pochopíte prečo. Najviac zábavy si tu užijú stredne pokročilí lyžiari, najmä na svahoch, ako je červená zjazdovka Piz Nair pokrytá prašným snehom, ktorá sa začína vo výške 3057 metrov. Na pohodovejšie lyžovanie je určený svah Paradiso, ktorý je taký mierny, že sa na ňom konajú lekcie jogy. Za après-ski zábavou môžete vyraziť do niekoľkých elegantných barov a reštaurácií, kde si pri panoramatickom výhľade na alpské údolia pochutíte na jedlách modernej kuchyne.

4. Crans-Montana

Tento vysoko položený lyžiarsky rezort ponúka asi 140 km zjazdoviek, ktoré počas sezóny iba málokedy nie sú pokryté hrubou vrstvou snehu. Výber je naozaj široký – od červených zjazdoviek vinúcich sa po hrebeňoch až po rýchle čierne a kľukaté modré. V stredisku nájdete najdlhšiu zjazdovku v regióne – trasu s neuveriteľnou dĺžkou 12 km, ktorá vedie z vrcholu ľadovca Plaine Morte, ako aj veľký detský areál a obľúbenú sánkarskú dráhu. Après-ski bary nájdete v okolí základných staníc Crans, Montana a Violettes.

5. Arosa Lenzerheide

Medzi majestátnymi štítmi premáva supermoderná lanovka a spája tak dva veľké lyžiarske areály do jedného obrovského strediska. Veľmi dobre je tu postarané najmä o začiatočníkov, keďže zhruba polovica zjazdoviek je označená modrou farbou. Väčšinu z nich nájdete na strane Lenzerheide, kým dlhšie a veternejšie červené trasy sa vinú po druhej strane hory smerom k mestu Arosa. Zábava sa nekončí ani vo chvíli, keď odložíte lyže. Deti sa z ľahko dostupných svahov pre najmenších môžu presunúť do hernej zóny. Dospelí sa zase môžu tešiť na veselý večer pri tradičnom jedle – klobása so zemiakovou plackou – v niektorej z vidieckych horských chát.

Lyžovačka vo Švajčiarsku

ZDROJ: Booking

Viac článkov na našom blogu