Nový Rakúsky kancelár Karl Nehammer dnes prišiel na svojej prvej tlačovej konferencii v novom úrade s dlho očakávanou správou: Sľúbil ukončenie lockdownu 12. decembra pre očkovaných ľudí, to sa samozrejme týka aj oblasti gastronómie a hotelierstva. Obmedzenia pre neočkovaných teda zostávajú v platnosti.

Najdôležitejšie vyhlásenia kancelára:

  • Lockdown pre očkované osoby sa končí 12. decembra
  • Platí to aj pre reštaurácie a hotely
  • Podrobnosti budú oznámené zajtra 8.12.2021 na konferencii spolkových krajín

Kancelár povedal, že už nejde o to, či sa lockdown skončí, ale jednoducho o to, ako bude prebiehať. Kancelár zdôraznil, že súčasťou otvárania po lockdowne pre očkovaných bude aj oblasť gastronómie a hotelierstva, avšak za akých podmienok budeme so 100% istotou vedieť až zajtra.

„Rozdelenie nám všetkým škodí“

Už v pondelok, hneď po inaugurácii prezidentom Alexandrom Van der Bellenom, kancelár hovoril o tom, že chce pristupovať k svojmu novému postu „s veľkou vážnosťou a rešpektom“. Covid-19 je pre všetkých záťažou a preto „je nevyhnutné priblížiť sa k ľuďom a zbaviť sa ich obáv a strachu. Rozdelenie nám všetkým škodí.“

Zdroj: Kronen Zeitung

Krajina je od pondelka 22.11.2021 v 20 dňovom lockdowne

Rakúsko sa ale spolieha na skorý začiatok zimnej turistickej sezóny. Podľa doterajších hodnotení bolo 85% hostí očkovaných alebo prekonaných, čím splnili dôležité pravidlo 2G, uviedla v piatok vo Viedni ministerka cestovného ruchu Elisabeth Köstinger. Vzhľadom na to je presvedčená, že krajinu čaká pomerne úspešná zimná sezóna. Zimná turistika má obrovský význam pre ekonomickú existenciu mnohých obyvateľov Rakúska.

Vláda zostavila nový súbor podporných opatrení

Napríklad Kurzarbeit sa predĺži do konca marca 2022. Zamestnanci, ktorí už boli na skrátenom úväzku desať a viac mesiacov, by dostali jednorazovú výplatu 500 eur v čistom. Okrem toho sezónne podniky v cestovnom ruchu dostali príspevok na rozbehnutie sezóny vo výške 65% z hrubej mzdy za najímanie kvalifikovaných pracovníkov. Toto pravidlo platí pre zamestnancov, ktorí boli alebo budú zamestnaní v období od 3. novembra do 12. decembra. Najmä hotely musia zamestnávať množstvo sezónnych pracovníkov a sťažovali sa na veľkú ekonomickú neistotu, takže takéto opatrenia im určite vedia pomôcť.

Zdroj: RP ONLINE

Aj naďalej vám budeme prinášať aktuálne informácie a tešíme sa spolu s vami na začiatok zimnej sezóny v Rakúsku ! Váš tím Job4gastro